מזונות ילדים

 

עו"ד טהורי – מזונות ילדים
חוק מזונות ילדים קובע כי ילד זכאי למזונות מהוריו ללא קשר למערכת היחסים ביניהם, דהיינו גם אם ההורים לא באו בברית הנישואים וחיים עם בן זוג אחר, גם אם האבא כלל אינו מודע לעובדה כי יש לו ילד וגם אם ההורים גרושים. בתביעות גירושין בדרך כלל חובת מזונות ילדים מוטלת על האבא שחייב לפרנס את הילדים המשותפים לו ולגרושתו. לצערנו, פעמים רבות סוגיית המזונות מעוררת מחלוקת קשה וכואבת בין בני הזוג הגרושים ולא אחת מהווה כלי לסחיטת אחד הצדדים והכל על 
חשבון נפשם הרכה של הילדים, הפגועה ממילא מעצם פרידת הוריהם. זכרו – אפשר וכדאי להתגרש אחרת, בהסכמה ובשיתוף פעולה ולו למען הילדים, אושרם ובריאותם הנפשית.

עו"ד צבי טהורי – מזונות ילדים
עו"ד צבי טהורי מומחה בניהול משפטי לתיקי גירושין ובכלל זה ניהול וייצוג משפטי לתביעות מזונות ילדים, תוך תכנון מחושב של אסטרטגיות יצירתיות וחכמות להשגת תוצאות מוצלחות ללקוח, כשבראש ובראשונה טובת הילדים ניצבת מול עיניו. סוגיית מזונות ילדים מחייבת מיומנות ובקיאות רבה לרזי התקנות, הסעיפים והניואנסים שבחוק, על מנת להביא  לתוצאות מוצלחות ומכריעות לעתיד כל הצדדים בגירושין. ללא יעוץ משפטי מקצועי, אתם עשויים למצוא עצמכם נופלים למלכודת טעויות קריטיות בדמות הפסדים כלכליים, סכסוכים ומכאובים מיותרים לכם וליקרים לכם. 
קביעת מזונות ילדים
ילד עד גיל 18 זכאי למזונות בהתאם לבחינת הצרכים החומריים והרוחניים להם זקוק ובהתאם לרמת החיים אליה הורגל לפני גירושי הוריו. מגיל 18 ועד לסיום שירות חובה בצה"ל אפשר לתבוע מזונות ילדים בגובה שליש מסכום המזונות ששולם עד גיל זה. הסיבה להקטנת המזונות בתקופה זו נעוצה בעובדה כי חיילי סדיר זכאים לצרכי לינה, דמי כלכלה, מזון, ביגוד מהמערכת הצבאית. גובה מזונות הילדים יוחלט בהתאם לשיקולי יכולת ההשתכרות של האבא, ללא קשר ל למעמדו התעסוקתי בתקופת הליך הגירושין, וזאת גם הוא מובטל או עוסק לפרנסתו בתחום מקצועי שאינו תואם את כישוריו האמיתיים ויכולתו הגופנית והמנטאלית.
הצרכים בגינם משולמים מזונות ילדים

  • צרכים חיוניים – חובת האבא בלבד: מזון, הלבשה, מדור, חינוך, בריאות וכיו"ב.
  • צרכים מדין צדקה – חובת שני ההורים בהתאם ליכולת כל צד וע"פ החלטת בית המשפט: העשרה, חוגים וקייטנות, צהרון ומעון יום, בילוי ונופש וכיו"ב. 


מזונות ילדים – בבית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני?
החוק הסמיך את בית המשפט לענייני משפחה כערכאה הבלעדית לפסוק במחלוקת מזונות ילדים, להוציא מקרים בהם הסכימו שני בני הזוג לדון בנושא בבית הדין הרבני. חשוב לזכור כי בית המשפט לענייני משפחה מחליט בהתאם לדין האזרחי ומשכך, בדרך כלל קובע מזונות ילדים גבוהים יותר מאשר בבית הדין הרבני שקובע על פי דין הלכתי- דתי. למרות כל הנאמר כאן, יש להזהר מלהסיק מסקנות מכלילות, שכן כל מקרה גירושין הינו עולם ומלואו ופרטיו אינם דומים למשנהו, יש לבחון כל סיפור גירושין לגופו ולהחליט בסיוע ייעוץ משפטי עם עו"ד מומחה במזונות ילדים, היכן מומלץ לדון בסוגיית המזונות. 

חובת המדור 
סעיף מרכזי בכל תשלום מזונות ילדים הינו התשלום עבור מדור, הדאגה למקום מגורים לילדים. כאשר האם שוכרת דירה, לה ולילדיה, על האב להשתתף בתשלום שכ"ד. לפי הפסיקה מקובל כי האב ישלם 30% משכר הדירה אם יש לו ילד אחד, 40% אם שני ילדים ומשלושה ילדים ומעלה, ישלם האב 50% משכ"ד. במקרה בו קנתה האם דירה, לאחר הגירושין, ונטלה משכנתא, מחייב בית המשפט את האב להשתתף בהחזר המשכנתא. פס"ד תקדימי קבע כי גם בעת לקיחת משכנתא, החזר המשכנתא היא הדרך להבטיח כי לילד תהיה קורת גג, ולכן על האב לשאת בתשלומי המשכנתא, גם אם הדירה רשומה על שם האם בלבד - שכן זהו מדור הקטינים.
גביית תשלום המזונות דרך לשכת ההוצל"פ או המוסד הביטוח לאומי
כאשר האב אינו משלם מזונות ילדים רשאית האם לפנות אל לשכת ההוצל"פ ולהביא לאכיפת פס"ד. אם יתברר כי לאב אין יכולת כלכלית לשלם את המזונות ואין לו רכוש שאפשר לעקל לטובת תשלום המזונות, רשאית האם לפנות לעזרת המוסד לביטוח לאומי. תשלום המזונות באמצעות הביטוח הלאומי ייעשה לפי הקריטריונים שנקבעו על ידי המוסד עצמו. כאשר יוחלט כי הכנסותיה של האם גבוהות יותר מגובה המזונות, לא ישלם המוסד לביטוח לאומי לאם מזונות. 

הסכם גירושין למחלוקת מזונות ילדים
המענה הנכון והיעיל למחלוקות הגירושין בכלל ומחלוקת מזונות ילדים פרט הינו להגיע להסכם גירושין בהסכמה, כזה שיקבע את גובה המזונות בשיתוף פעולה בין בני הזוג, מתוך כבוד הדדי וחשיבה אבסולוטית על טובת הילדים המשותפים. הסכם שכזה חוסך בזבוז משאבי זמן וכסף יקר וחשוב מכך מונע מלחמות מיותרות שמזיקות לכולם. היה ודרך השלום תכשל – אז ללא ברירה יהיה עליכם לפנות לאחת הערכאות המשפט ולהביא לפתחם את הבקשה לפסוק בנדון.  

עו"ד צבי טהורי: מזונות ילדים – אפשר גם אחרת
עו"ד צבי טהורי ילווה את הלקוח לאורך כל תביעת מזונות ילדים, החל בחתירה לניהול הסכם גירושין בשיתוף פעולה, כזה המסכם את נושא מזונות הילדים לפרטיו ואינו מותיר פרצות ונקודות המשתמעות לשתי פנים. היה ולא תצלח דרך ההסכם למזונות – יפעל בשיתוף הלקוח לבחינת התיק ובחירת הערכאה השיפוטית המועדפת לדיון הגירושין בהם כרוכים מזונות הילדים ויפעל במלוא אונו למימוש ומיצוי כל הזכויות הקבועות בחוק.
נשמח לעמוד לשרותכם בכל עת.

03-6120042