ממון

 

עו"ד צבי טהורי – הסכם ממון
הסכם ממון הינו חוזה הנחתם בהסכמה בין בני זוג, אשר נועד להסדיר את חלוקת הרכוש בינהם במקרה של גירושין וזאת בדרך שונה מהקבוע בחוק יחסי הממון. הסכם ממון נועד לסייע במקרה של גירושין, פרידה או מוות של אחד מבני הזוג ודן רק ברכוש קיים בשעת הנישואין/פרידה ולרכוש עתידי. הסכם הממון ניתן לערוך טרום הנישואין, במהלכם או בשעת גירושין.
חוק  יחסי הממון 

  • חוק יחסי ממון תקף רק על בני זוג אשר התחתנו לאחר 01.01.74. 
  • איזון משאבים הוא האלמנט המרכזי עליו מתבסס חוק יחסי ממון: כל הרכוש אשר צברו בני הזוג במהלך שנות הנישואין ייחשב כרכוש משותף באופן שווה לשניהם, וזאת גם במקרה בו רכוש מסוים רשום על שם אחד הצדדים בלבד. 
  • אישה שאינה עובדת מחוץ לבית (אינה מפרנסת) הינה שוות זכויות באופן זהה לבן זוגה. העיסוק במשק הבית המשותף, טיפוח הילדים ועול הבית הינם למעשה הגורמים אשר העניקו לבעל את החופש להתפתח מקצועית ולכן תהא האישה שותפה מלאה למלוא הרכוש שנצבר במרוצת השנים, לרבות חסכונות, קרנות, מוניטין מקצועי וכיו"ב.
  • לאחרונה חלה מגמת שינוי בתפיסת בית המשפט לגבי רכוש שנצבר טרום הנישואין ונטייה להחשיבו גם כרכוש משותף וזאת לאחר שנות נישואין ארוכות. אולם עדין במסגרת חוק הממון כל רכוש שהביא אחד הצדדים עימו מלפני הנישואים – ישאר בבעלותו בלבד. 
  • עריכת הסכם ממון הינו הדרך היחידה והמומלצת לחלוקת הרכוש המשותף בין בני הזוג בדרך של שלום, כבוד והסכמה הדדית ולאו דווקא ע"פ הקבוע בחוק יחסי ממון. 


הסכם ממון – יתרונות וחסרונות

  • בני זוג רבים בוחרים לערוך בינהם הסכם ממון עוד בטרם הנישואים, מתוך ההבנה כי אם חלילה יאלצו להפרד - דרך ההסכם תאפשר גירושין מתוך הסכמה הדדית, הבנה וכבוד ולחסוך מריבות ומלחמות מיותרות.
  • הסכם ממון מונע מלחמת גירושין מכוערת ויקרה בבית המשפט - התנגחויות הפוגעות בעיקר בילדים המשותפים ומונעות כל דרך לשיתוף פעולה בהמשך הדרך.
  • אנו חיים בתקופה בה צעירים בוחרים לפתח קריירה לפני ההתמסדות ומשכך, צעירים וצעירות רבים נכנסים בברית הנישואין בשלהי שנות ה-20 ואף לאחר גיל 30. במהלך שנות הרווקות הארוכות מבעבר כל צד מספיק לצבור לעצמו רכוש יקר (דירה, רכב, חסכונות וכד'). הסכם ממון מבטיח הגנה על רכוש אשר נצבר טרם הנישואין (להוציא מקרים מסויימים כמו שנות נישואין ארוכות ורבות), לרבות מתנות יקרות שניתנו לאחד הצדדים ע"י ההורים, ירושות וכויו"ב. 
  • כאשר עסקינן בנישואין פרק ב' – לרוב כל צד כבר מגיע עם רכוש משלו וילדים מהנישאים הראשונים. בשעת גירושין פרק ב', הסכם ממון חוסך לכל צד סכסוכים בגין הרכוש שהביא עימו מנישואיו הראשונים, ובכלל זה סכסוכי ירושה לאחר מות אחד מבני הזוג, אשר לרוב חלקה או כולה מיועדת לילדים מהנישואים הראשונים.
  • הסכם ממון מבטיח תהליך גירושין קצר ויעיל, תוך חסכון עצום במשאבי זמן וכסף רב, מניעת סחיטות ודרישות בלתי הגיוניות וחסרות בסיס מצד בן הזוג. מומלץ לערוך הסכם ממון בהסכמה הדדית אשר יסדיר את חלוקת הרכוש ביניכם על פי מיטב הבנתכם ושיקוליכם האישיים במקרה של פרידה. חשוב לציין כי המחוקק קבע כי ניתן לחלק רכוש משותף בין בני זוג גם ללא ביצוע גירושין בפועל וזאת בהתקיים תנאים מסוימים מאוד. זוג הנמצא בעיצומו של סכסוך חריף, יכול לחלק את רכושו המשותף בתביעה לחלוקת רכוש המוגשת לביהמ"ש גם ללא הגשת תביעת גירושין. אי לכך ובהתאם לזאת, קיימת חשיבות מכרעת לבחירת עו"ד מומחה בדיני משפחה, גירושין ובעל ניסיון עשיר בעריכת הסכם ממון.
עו"ד צבי טהורי, מומחה בדיני משפחה ועריכת הסכמי ממון רבים בין בני זוג טרם הנישואים, נשואים, בשעת פרידה וידועים בציבור, תוך הקפדה על עריכת הסכמים הוגנים, מכבדים, מתחשבים בצרכיו האישיים העתידיים של כל אחד מבני הזוג ומנוסחים באופן מקצועי, בהיר ונהיר, בהתאם לדרישות המחוקק. עו"ד צבי טהורי מאפשר לכל אחד מבני הזוג לפרוס מתחתיו רשת ביטחון ולהבטיח את עתידו הכלכלי במקרה של סיום הקשר, מתוך ראייה מעמיקה וארוכת טווח וניסיון רב שנים. 
נשמח לעמוד לשרותכם בכל עת.

03-6120042